Z jakimi kosztami trzeba się liczyć, chcąc wyremontować drogę a z jakimi, chcąc wybudować boisko? Ile miejskich pieniędzy przeznacza się na edukację i kulturę? Przedstawiamy w odcinkach zestawienia pomagające zorientować się w zagadnieniach miejskiego budżetu.
- Pierwsze dane z serii "Ile kosztuje miasto" zostały udostępnione mieszkańcom w samorządowym biuletynie informacyjnym – mówi burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński. - Zostały one dobrze przyjęte, pojawiły się głosy, żeby kontynuować inicjatywę, przystosowując ją jednak do mediów internetowych. Bez takich danych trudno dyskutować o potrzebach miasta. A dyskusje są konieczne. Często mówimy jako samorządowcy, że zrobiliśmy coś „w odpowiedzi na głosy mieszkańców”. Bo lubanianie zgłaszają swoje potrzeby, na przykład w rozmowach z radnymi. Te racje i głosy trzeba zawsze ważyć, zdarza nam się tłumaczyć, że na coś pieniędzy wystarczyło a coś innego musi dopiero pozostać w planach na później. Nie każdy musi znać się na kosztach budowy większych obiektów czy specjalistycznych robót. Pomyśleliśmy więc, że dobrze by było jakoś to zobrazować.
Pierwszy odcinek internetowy poświęcamy edukacji.
Edukacja, czyli oświata to jedno z najważniejszych zadań realizowanych przez samorząd. Na koszt edukacji składa się działalność placówek. Inwestycje w bydynki oraz ich wyposażenie.
(ŁCR)